Interpesonalna komunikacija je komunikacija između najmanje dve osobe. Može se odrediti kao interakcija u kojoj jedna osoba prezentuje određene sadržaje drugoj osobi kako bi uticala na njeno ponašanje ili učestvovala u stvaranju situacija koje će doprineti menjanju njenih vrednosnih stavova. Interpersonalna komunikacija zahteva prepoznavanje povratne informacije, slušanje, saosećanje, artikulisanje pozitivnog odgovora, pažljivo posmatranje sebe i drugih uz dobro korišćenje reči i pokreta. U toj situaciji možemo da pratimo sagovornika, njegovu intonaciju, pogled, gestove i da svoj govor, kao i neverbalnu komunikaciju, artikulišemo u odgovor koji će sagovornik prihvatiti.

Svakodnevno stupamo u komunikaciju sa ljudima u poslu i privatnom životu. Koliko dobro komuniciramo odražava se na naše odnose i naše emotivno stanje. Zato je važno da ovaj vid komunikacije dobro savladamo. Interpersonalna komunikacija služi da prenesemo i primamo informacije, da utičemo na druge ljude, da izgradimo nove kontakte i prijateljstva, da iskažemo svoje potrebe, da rešavamo probleme…

ELEMENTI INTERPERSONALNE KOMUNIKACIJE
UČESNICI U KOMUNIKACIJI >> PORUKA >> KANAL KOJIM SE PORUKA PRENOSI >> POVRATNA INFORMACIJA >> KONTEKST >> SMETNJE U KOMUNIKACIJI
Veštine koje su potrebne za uspešnu interpersonalnu komunikaciju
- EFEKTIVAN GOVOR
- NEVERBALNA KOMUNIKACIJA
- AKTIVNO SLUŠANJE
- PRIMANJE I SLANJE INFORMACIJA
- PREGOVARANJE
- UVERAVANJE
- UTICAJ
- PREVAZILAŽENJE BARIJERA U KOMUNIKACIJI
- REŠAVANJE PROBLEMA
- DONOŠENJE ODLUKA
- OSTVARIVANJE PRVOG SUSRETA
- KOMUNIKACIJA U PARTNERSKIM ODNOSIMA